V tomto týdnu mají všichni, kteří mají rádi astronomické zajímavosti, možnost pozorovat planetu Merkur. Je totiž v druhé letošní východní elongaci a zhruba do konce týdne bude večer (nejlépe mezi 21:20 až 21:35) nad západním obzorem pozorovatelný i prostým okem. V pondělí 10. května bylo v Úpici hezky, a tak jsme pořídili několik snímků, z kterých jsme sestavili krátkou animaci. Odstup snímků je 1 minuta a první byl pořízen kolem 21:23 SELČ.
Pokud jste v některém z nedávných dní pozorovali před rozedněním hvězdnou oblohu a dokázali na ní rozpoznat planety Saturn a Jupiter, tak Merkur by nyní byl hodnotou svojí jasnosti mezi jasnostmi těchto dvou planet, zároveň má Merkur nyní jasnost vyšší než jakou má nyní Mars, což se můžete i přesvědčit, neboť Mars byste měli při pozorování Merkuru na večerní obloze také vidět.
Doprovodný snímek přibližně odpovídá tomu, co můžete pozorovat okem.
V podobném čase, v jakém začíná být večer nyní vidět Merkur, se zároveň přibližně nad ním objevuje jasná hvězda Capella a vlevo nahoře od Merkuru ve stejném čase začínají být vidět hvězdy Castor a Pollux. Pod těmito dvěma hvězdami byste, ještě než se vám Merkur schová za obzor, měli být schopní (opět prostým okem) spatřit zmíněnou načervenalou planetu Mars.
Pokud náhodou budete Merkur vyhlížet ve čtvrtek večer (a pokud bude jasno), máte šanci spatřit poblíž něho i tenoučký srpek Měsíce.
Při všech pozorováních Merkuru v tomto týdnu bude třeba mít výhled k západnímu obzoru nekrytý stromy, kopci či vysokými budovami.
Připojené obrázky jsou: snímek pořízený 10.5.2021 kolem 21:23 hod SELČ (Canon EOS 350D + Canon Zoom 28-80 mm) a 2 obrázky sestavené v simulačním programu Stellarium (pro úterý 11.5.2021 pro 21:20 hod SELČ a pro čtvrtek 13.5.2021 pro 21:30 hod SELČ).
(c) 2021 Hvězdárna v Úpici