Hm, astroláb, astrolábium, astrolábus, máš tam ještě něco?
Zdravím věrné čtenáře, dnes si postavíme poslední komplikovanější přístroj, jak jsme si minule slíbili.Je jím planisférický astroláb.
A protože je to téma velice košaté, nabídnu hned tři verze. V minulém dílu na samém konci jsem Vám dal odkazy (jedny z mnoha webů, kde se dá něco podstatného o astrolábech dohledat). A byly tam dva podstatné pro dnešní díl, a to projekt AstrolabeGenerator (označme si jej pro další text jako AG)a ten druhý je „Make your own astrolabe (MA). Třetí je realizován v již provařených Shadows Pro. Tyto verze se liší jednak provedením zadní desky (AG umožňuje bohatou konfiguraci výstupů, MA již má vše přednastavené a volíme jen mezi dvěma možnostmi – Simple a Full) a také mapou. MA ji má ve formě nám známé z otočných mapek oblohy, Shadows a AG nám dávají na výběr mezi tradiční (tedy trnový vzhled, vhodný k vyřezání) nebo moderní (to je ta otočná mapka, ta se ale musí tisknout na průsvitný materiál).
Než začneme stavět, musíme si připomenout, že materiály jsou připraveny jednak pro nenáročný tisk v rastrové podobě (formát PNG), ale pro náročnějšího zájemce ve vektorové formě, která zachovává kvalitu při zvětšování, zmenšování a jiných úpravách. A protože je člověk tvor od přírody líný, převedl jsem Vám výstupy do rastrů, ale vektory jsem už nechal ve formátech, jak je generují jednotlivé projekty. A tak jsou vektorové podklady hned ve třech formátech. Shadows jako windovsovký program produkuje buď AutoCADový dxf nebo universálnější emf (to je formát, který jsem použil pro Vás já v tomto textu). Ten přečte (v nouzi a pokud není moc velký a komplikovaný) třeba IrfanView, ale spolehlivě vektorový editor InkScape (už jsme si jej uváděli na začátku seriálu jako vhodný free prostředek). Další formát je dnes jeden ze standardů vektorové grafiky, a to je svg, který produkuje MA a přečte jej pochopitelně InkScape, pro kterého je to nativní formát ukládání, a pak také třeba trochu známější universální GIMP (také už byl představen). Kdyby uměl GIMP emf, tak Vás InkScapem ani nebudu trápit, ale ten jediný neumí, tak co naplat. No a AstroGenerator AG zase produkuji jiný standard a to zapouzdřený PostScript eps. Přečte jej Irfan, GIMP i InkScape.
Tak a už jedeme na stavbu. Aby se text nenatahoval, všechny podklady jsou ke stažení zde.
Ve všech verzích je označení souborů srozumitelné, pokud si ujasníme toto:
back je zadní deska,
front je přední deska,
alidade pravítko pro zadní desku,
rule ukazatel pro přední desku (to vše známe ze stavby universálního astrolábu),
climate je deska souřadnicové sítě a
rete je „mapka oblohy“.
Jako první je tu verze „Shadows“, k tomu patří soubor „Plani_Shadows.zip“. Obsahuje adresáře Rastr a Vektor. My budeme předpokládat nenáročného uživatele, takže nás ve finále bude zajímat adresář Rastr. Je v něm vše pro stavbu planisférického astrolábu s výměnnými souřadnicovými sítěmi (jak jsem naznačoval již minule), použijeme všechny soubory mimo „Plani_klas_front_50_18.png“. Ten je pro jednodušší verzi s pevnou přední deskou na 50° severní šířky. Pak ale nepotřebujeme soubory „climate“ a také „front_18“, ten je právě nahrazen „…front_50_18“. Jen malá ukázka provedení desek v té nejjednodušší verzi „50° :
Přední deska
Zadní deska
Druhá verze je „AG“, takže nás v tomto případě zajímá soubor „Plani_AstrolabeGenerator.zip“, a opět pro jednoduchost adresář Rastr. Zde je vytvořena pevná verze pro 50°, takže vezmeme vše a je to. Pouhé čtyři stránky tisku. A pro srovnání přední
a zadní deska:
No a poslední je projekt „MA“, zde je to soubor „astrolabe_50N_en_full.pdf“. Ten obsahuje vše pro stavbu astrolábu s moderní mapkou, takže zde musíme použít na mapku průsvitnou fólii pro Vaši tiskárnu nebo vytisknout na pauzovací papír. Je to tam v textu uvedeno. Zde poznámka – pro ty, kdo chtějí kvalitnější výstupy a jdou vektorovou cestou, tam pak patří k tomuto astrolábu soubor „Astrolabe_Vektor.zip“ .
Také zde ukázka obou desek pro představu:
Přední deska bez souřadnicové sítě (ta vypadá všude stejně)
zadní deska
Sestavení všech tří verzí je obdobné, jako u univerzálního astrolábu. Tedy vytiskneme všechny díly, dle uvážení ukazatele podlepíme silnějším papírem, desky nalepíme na karton tak, aby presně seděly na sobě ( na karton nalepím jednu, vyříznu a nalepím druhou), vhodně díly případně zalaminuji, vyseknu díry. Rozdíl je jen v tom, že musíme v případě projektu MA mapku (díl „rete“) tisknout na průsvitný materiál a v případě projektů Shadows a AG tento díl vytisknout na normální papír a přesně vyřezat. To je ten nejkomplikovanější krok. Ale vyplatí se. Mapku určitě zalaminujte. No a jak jsem vyřešil uchycení souřadnicových sítí? Jednoduše jsem je zalaminoval a pak při odstřihávání přebytečné fólie nechal na obou stranách kolem „ouška“ desky obdélníkové přesahy, kterí se pak ohnou a zafixují síť vůči desce. Ale to je na Vás, jak si to vyřešíte.
Tak to je pro dnešek vše, příště si popíšeme nové přístrroje a začneme postupně s nimi pracovat. A postupně budeme – dle slibu z minula – i přístroje kombinovat.
(c) 2021 Hvězdárna v Úpici