Naši svěřenci, kterým po ted více než týden říkáme “expedičníci”, prožili několik dní pod hvězdnou oblohou a kopulemi úpické hvězdárny. Hned první den vzniklo před hvězdárnou malé stanové městečko, kde expedičníci trávili zbytky nocí. ty první části nocí totiž pozorovali oblohu.
Hned během prvního dne se vrhli do výroby pozorovacích červených baterek. Ty potom po celou dobu pobytu používali během nočních pozorování.
Takže po několika pokusech strávených v elektrodílně se nakonec všechny rozsvítily. A dokonce všechny červeně. Poté nastal čas na sestavení pozorovacích map a přednášku o pozorovacích mapách a katalozích obecně.
Ovšem hlavním programem expedice byla astronomická pozorování. Kupodivu jsme pozorovali i ve dne. Po přednášce o Slunci a metodách jeho pozorování jsme se na něj mohli podívat. I když na Slunci nebyly téměř žádné skvrny, ve spektrální čáře vodíku jsme mohli spatřit aktivní oblasti i protuberance.
U Slunce jsme zůstali i během astronomického experimentu měření průměru Slunce.
No a noc? Jednak jsme měli štěstí s pozorováním novy RS Oph, jednak sme mohli fotografovat i jiné objekty noční oblohy, například mlhovinu Laguna.
Ovšem, nezapomněli jsme ani na meteory. Těm jsem věnovali dvě noci. první byla zácviková a během druhé jsme již “naostro” sledovali maximum meteorického roje Perseid.
Vizuální sledování jsme doplnili pozorováním radiovým, přičemž se podařilo “vyzkoušet” kvalitu pozorování expedičníků” srovnáním radiových a vizuálních pozorování.
A aby toho nebylo málo, oblohu jsme sledovali i fotograficky a i během těchto experimentů jsme testovali přesnost zákresů meteorů do map srovnáním s fotografiemi.
No a když bylo zataženo, čekaly nás různé astronomické experimenty i vypouštění “expedičních” raket.
No a samozřejmně …. během dne se i sportovalo – fotbal, stolní tenis, ….
(c) 2021 Hvězdárna v Úpici