Takových desek s obrázky a písmenky – na co asi jsou?
Osmý týden se tu scházíme nad pomůckami z „dávnověku“. Už jsme si postavili všechny základní pomůcky, dnes si popíšeme v minulých dvou dílech postavené astroláby.
Začneme překvapivě tím pozdějším, tedy planisférickým. Sestává se alespoň z těchto dílů:
– oboustranné základní desky („matter“)
– alidády před zadní stranou základní desky
– výměnných talířů se souřadnou sítí („climate“) pro dané zeměpisné šířky (zpravidla po 10° ). Tento díl může chybět, pokud je síť pro danou zeměpisnou šířky vyobrazena přímo na přední straně základní desky.
– sítě („rete“) s ekliptikální kružnicí a hvězdami
– pravítka („rule“) před přední deskou.
Protože astroláby se dělaly v různém stupni vybavení hlavně zadní desky, různě zdobené a také se postupně „specializovaly“ na různá odvětví – to aby se nemuselo nosit tolik dílů, přístroj byl přehlednější, stupnice měly více prostoru a měly tak případně větší rozlišení, popsat detailně, co všechno lze na planisférickém astrolábu kdy najít, prostě nelze. Ostatně srovnáte-li si naše tři projekty, uvidíte také různé stupně vybavenosti. Ovšem bez ohledu na výrobce, nákladnost a jiná kritéria se každý historický i ten dnešní astroláb nemůže obejít bez několika standardních prvků. Já použiju pro popis jako vzor verzi “Shadows“ (protože má pěkné ilustrační obrázky a já tak nemusím ručně připravovat vše):
Takto vypadá standardní přední strana planisférického astrolábu. Na ní nalezneme
1 limbus, což je okraj základní desky. Sestává se z označení hodin (zde římskými číslicemi), pod nimi je minutový kruh, dělený po 5 minutách, dále k vnitřku pak dvoukružná úhloměrná stupnice s dělením po 10 ° (horní) a po 1° (vnitřní).
2 talíř, na kterém najdeme tři kružnice, odpovídající rovníku (modrá), obratníku Raka (červená) a obratníku Kozoroha (černá) Dále je zde zelená síť výškových kružnic (čar) a azimutálních čar (šedohnědé). Posledním prvkem je síť pro hodinové odečty, ta je pod azimutálně – výškovou částí.
3 síť, ta je tvořena v klasickém provedení spojníky, na kterých jsou trny 5, symbolizující významné hvězdy a ekliptikální kružnicí 4 se stupnicí ekliptikálních délek a symboly zvířetníku. Celek se otáčí kolem středové osy.
6 pravítko, otočné kolem středové osy. Je opatřeno stupnicí pro odečet deklinací
Zadní strana základní desky bývá bohatě vybavena pomůckami pro řadu zeměměřičských, astronomických a navigačních úkonů. My zde máme to nejjednodušší – standardizované provedení.
Zde máme tyto prvky:
7 úhloměr, pomocí alidády se tu odečítají obecné úhly a výšky
8 stupnice ekliptikálních délek a zvířetník
9 kalendář, pro vyhledání ekliptikální délky Slunce v roce
10 křivka časové rovnice
11 nerovnoměrné hodiny
12 stínový čtverec, slouží pro měření výšek a vzdáleností předmětů
13 alidáda, pomocné pravítko se záměrnými ryskami a stupnicemi pro časovou rovnici a výšku nad obzorem (nerovnoměrné hodiny).
A protože je astroláb opravdu velice šikovný přístroj, ještě jednou se podívejme na část talíř, tentokrát detailněji a bez dalších vrstev:
1 severní pól a zároveň střed, tvořený otvorem pro osu otočných dílů
2 zenit, pro danou zeměpisnou šířku
3 kružnice pro obratník Raka
4 rovníková kružnice
5 kružnice pro obratník Kozoroha a hranice astrolábové plochy
6 „kružnice“ obzoru
7 křivka občanského soumraku
8 křivka nautického soumraku
9 křivka astronomického soumraku
10 kružnice výšek nad obzorem
11 azimutální kružnice
To by k popisu dílů planisférického astrolábu stačilo, nyní si popíšeme přední desku astrolábu universálního. Ten není určren pro konkrétní zeměpisnou šířku a tak je na popis mnohem jednodušší, nejsouzde celkem žádné výrazné modifikace, je prostě napříč věky stejný. Takže:
1 poledníky
2 rovnoběžky
3 rovník
4 kloubový ukazatel (brachiolus)
5 obratník Raka
6 ekliptika
7 otočné pravítko s úhlovou stupnicí
No a to je pro dnešek vše, příště začneme astroláby (a nejen je) používat. Tak si „hrajte“ a studujte, už teď by měo být jasné, že i ten nejjednodušší astroláb toho bude umět hodně. A jednoduše, bez baterek, solárních panelů a bez ohledu na to, zda jste v letadle při startu, v lese nebo na lodi.
(c) 2021 Hvězdárna v Úpici